Skup surowca transportem zorganizowanym trwał od 29.08.2016r. do 31.12.2016r.
Przewoźnicy to głównie P. Wędzikowski i P. Krzewiński.
Plantatorzy z rejonu Gniezno zasiali buraki w optymalnym terminie stąd nie odnotowano przesiewów. Prowadziliśmy z ramienia Związku plantacje wdrożeniowe na Gminie Kiszkowo siew w tzw. STRIPTILL gdzie plantatorzy osiągnęli już na początku września 4.09.2016r. wysokie plony 85t/ha przy polaryzacji 15,5% cukru.
Sprawy dotyczące buraków uzgadniane są na szczeblu Federacji, gdzie z rejonu Gniezno udział biorą Wice Prezes WZPBC P. Przygoda Romuald oraz Prezes Rejonowego Z.P.B.C. Gniezno P. Nowak Mirosław.
Instrukcja skupu surowca jest ustalana na szczeblu Federacji przez stronę Cukrowniczą i Plantatorską. Na podstawie ww. instrukcji prowadzona jest kontrola skupu buraków cukrowych. Z ramienia Federacji przeprowadzono 8 kontroli sprawdzając wagi ważące pojazdy, wagi na Wenemie, a co najważniejsze zawartość cukru w burakach z 1 próby od plantatora pobrane było 10 powtórzeń, które to wykazywały minimalne dopuszczalne granice – zastrzeżeń nie było.
Specjalista rejonowy P. J. Machowski brał udział w kontroli bieżącej co drugi dzień na przemian z specjalistą rejonowym ze Środy. Kontrolujący zostali przeszkoleni przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych w Straszkowie oraz zostali objęci szkoleniem BHP zorganizowanym przez Krajowy Związek P.B.C. w Warszawie (uprawnienia takie z rejonu Gniezno posiadają 3 osoby, ważne 3 lata).
Najważniejszą sprawą jaką może pochwalić się rejon Gniezno to plony osiągnięte przez plantatorów średnio 71t/ha przy zawartości cukru 17%=12t cukru z ha; zanieczyszczenie 9,34%.
Sporządził :
Machowski Jan Starszy Specjalista Rejonowy