29 sierpnia 2023 r., gościliśmy w IUNG – Państwowym Instytucie Badawczym.
https://rolnictwoekologiczne-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/iung_rolnictwoekologiczne_onmicrosoft_com/Ej8dds0LyEdCrMf76oBlDCEBIzkGbRJC1Yr5RyvgnXea0Q?e=DDJ1C6
https://www.facebook.com/iungpib
📢Dziś – 29 sierpnia 2023 r., w naszym Instytucie gościła blisko 40 osobowa grupa zrzeszona w 🌱Wielkopolskim Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Poznaniu. Goście, w tym wiceprezes Zarządu WZPB – Pan Sylwester Kamyszek, byli zainteresowani m.in. metodami ograniczania negatywnego wpływu suszy rolniczej oraz zagadnieniami dotyczącymi racjonalnego nawożenia. Gości przywitał Dyrektor Instytutu –
🔸prof. dr hab. Wiesław Oleszek, który krótko przybliżył historię, strukturę, działalność i wyzwania jakie stoją przed nauką i IUNG-PIB. Część merytoryczną zrealizowali przedstawiciele Zakładu Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej – 🔸dr hab. Krzysztof Jończyk (kierownik NSE) oraz 🔸dr hab. Janusz Smagacz, prof. IUNG-PIB.
🟢dr hab. Krzysztof Jończyk „Znaczenie gospodarki płodozmianowej” ,
🟢dr hab. Janusz Smagacz „Konserwująca uprawa roli”
Obaj wykładowcy podkreślali wagę agrotechniki przy zachowaniu opłacalności produkcji. Po krótkiej dyskusji dotyczącej m.in. ograniczeń prawnych wynikających ze zobowiązań naszego kraju wobec Wspólnej Polityki Rolnej, grupa, pod opieką 🔸Pani Agnieszki Bartuzi z Działu Upowszechniania i Wydawnictw miała okazję zobaczyć Osadę Pałacową oraz siedzibę Instytutu – Pałac Czartoryskich.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) jest placówką podległą Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W roku 2005 IUNG uzyskał status państwowego instytutu badawczego.
Kierunki badań to:
gleboznawstwo,
agrometeorologia,
nawożenie i gospodarka nawozowa,
uprawa roli,
uprawa zbóż i roślin pastewnych,
produkcja biomasy na cele energetyczne,
hodowla i uprawa chmielu oraz tytoniu,
wybrane zagadnienia z fitochemii i mikrobiologii rolniczej,
ocena różnych systemów gospodarowania,
regulacja zachwaszczenia w uprawach rolniczych,
organizacja i ekonomika produkcji roślinnej,
ograniczanie emisji gazów cieplarnianych,
biogospodarka
Prace badawcze są realizowane w 11 zakładach naukowych oraz 10 Rolniczych Zakładach Doświadczalnych położonych w różnych regionach Polski. RZD prowadzą produkcję rolniczą w zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych i organizacyjno-ekonomicznych. Są one jednocześnie centrami wdrażającymi w praktyce nowoczesne rozwiązania organizacyjne i technologiczne oferowane przez naukę.
Działalność IUNG jest wyraźnie ukierunkowana na problemy rozwoju zrównoważonego produkcji rolniczej i kształtowania środowiska rolniczego oraz wspieranie decyzji władz administracyjnych i samorządowych. Poprzez swoją działalność Instytut przyczynia się do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności polskiego rolnictwa. Współpracuje z ośrodkami doradztwa rolniczego, uczelniami i szkołami rolniczymi.
Istniejący w IUNG-PIB zintegrowany system informacji o przestrzeni rolniczej charakteryzuje się dużą reprezentatywnością i umożliwia wykorzystanie szeregu map numerycznych o różnej skali i zasięgu terytorialnym, przydatnych do zarządzania przestrzenią rolniczą.
Instytut dysponuje nowoczesną bazą laboratoryjną, wzbogaconą o oddane do użytku w roku 2015 Innowacyjno-Naukowe Centrum Badań Rolniczych, w którym zgrupowane są wszystkie laboratoria i nowoczesna aparatura. Jest upoważniony do oceny i opiniowania wszystkich nawozów i substancji użyźniających wprowadzanych na rynek.
Ważne znaczenie praktyczne mają monitoringi stanu gleb i wód oraz System Monitoringu Suszy Rolniczej, wykonywany na zamówienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wyniki badań IUNG-PIB stanowią wsparcie dla działań Rady Ministrów RP, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, władz samorządowych i administracyjnych, doradztwa rolniczego oraz rolników i przedsiębiorców rolnych.
Instytut współpracuje z przemysłem nawozowym. Prowadzi też szeroką, wielokierunkową współpracę zagraniczną we wszystkich sferach zainteresowań badawczych, a także uczestniczy w realizacji projektów międzynarodowych.