7 kwietnia br. w ECOTECH-COMPLEX odbyło się spotkanie władz rektorskich Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej z przedstawicielami Krajowej Spółki Cukrowej S.A., które dotyczyło możliwej współpracy w zakresie rozwoju technologii biometanowych i wodorowych. W części stacjonarnej wydarzenia udział wzięli: prof. Radosław Dobrowolski – Rektor UMCS, prof. Zbigniew Pastuszak – Prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, prof. Dorota Kołodyńska – Prorektor UMCS ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Wiesław I. Gruszecki – Prorektor UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. Ryszard Naskręcki – Dyrektor Centrum ECOTECH-COMPLEX oraz Andrzej Łopacki – Prezes Zarządu FC „Pszczółka”, Grzegorz Wróbel – Członek Zarządu FC „Pszczółka”.
Podczas pierwszej części spotkania zorganizowano zwiedzanie oraz prezentację potencjału naukowo-badawczego Centrum ECOTECH-COMPLEX, któremu przewodził dr inż. Andrzej Stępniewski – dyrektor zarządzający, kierownik projektu „ECOTECH-COMPLEX Człowiek, Środowisko, Produkcja”.
W kolejnej części wydarzenia – panelu odbywającym się na platformie Microsoft Teams zwrócono uwagę na ogromny potencjał jaki posiada Polska w zakresie produkcji biogazu, szczególnie w sektorze odpadowym i branży rolno-spożywczej. W dyskusji odnoszono się do opublikowanych w ostatnim czasie dokumentów: „Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności” oraz „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Technologie wodorowe stają się priorytetem dla osiągnięcia Europejskiego Zielonego Ładu, a stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej wymagać będzie intensywnych działań B+R+I, które przyczynią się do powstania rodzimych technologii.
Omówiono rezultaty uzyskane przez zespół KSC S.A. w ramach realizacji projektu NCBR BIOSTRATEG II, w zakresie innowacyjnej instalacji produkującej wodór i metan z odpadów i produktów ubocznych przemysłu cukrowniczego.
Podjęty został również temat współpracy z udziałem ECOTECH-COMPLEX oraz Krajowej Spółki Cukrowej S.A., której celem będzie połączenie działań badawczych w kierunku wytwarzania biowodoru. Ustalono, że do dalszych prac powołany zostanie wspólny zespół roboczy.
(umcs.pl)
Chcąc sprostać wymaganiom zmian klimatu i dostosowując się do wciąż zwiększającego się zapotrzebowania na energię, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. inwestuje również w Odnawialne Źródła Energii. Jedną z takich inwestycji jest instalacja farmy fotowoltaicznej o mocy 520 kWp. Budowa instalacji została rozpoczęta 4 grudnia 2020r., a planowany termin zakończenia inwestycji to 28 maja 2021r. Inwestycja dofinansowana jest pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na warunkach preferencyjnych.
Kwota pożyczki: 1 648 870,00 PLN.
Wnioskowany okres spłaty pożyczki: 5 lat.
Oprocentowanie: 1,5 % w skali roku.
Wartość ogólna zadania: 1 805 000,00 PLN.
Możliwość umorzenia kwoty pożyczki w wysokości 15 %.
Możliwość rozbudowy do 1 MW.
Instalacja składać się będzie z 1792 szt. paneli polikrystalicznych o mocy 290 W każdy, umieszczonych na konstrukcjach wsporczych wbijanych w grunt.
W zależności od potrzeb, wyprodukowana energia będzie zużywana na potrzeby własne cukrowni lub oddawana do sieci dystrybucyjnej. Całość instalacji będzie ogrodzona i nadzorowana przez monitoring kamer. Planowane osiągnięcie efektu ekologicznego w ramach realizacji inwestycji farmy fotowoltaicznej w Oddziale KSC S.A. Cukrownia Dobrzelin, to znaczne ograniczenie emisji pyłu, emisji SO2, emisji NOx, emisji CO oraz emisji CO2 do atmosfery.
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. dostosowuje metody działania do wymogów związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu, a także ze zmniejszaniem przemysłowych obciążeń dla środowiska. Sposobem na to jest inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE). W ramach tej polityki w Oddziale KSC S.A. Cukrownia Dobrzelin (gmina Żychlin, powiat kutnowski, woj. łódzkie), spółka buduje farmę fotowoltaiczną o mocy 520 kWp (tzw.: kilowatopik – jednostka wydajności instalacji fotowoltaicznej odnosząca się do jej modułów). Budowę rozpoczęto 4 grudnia 2020r. a planowany termin zakończenia to 28 maja 2021r.
Ponad 1,6 miliona zł z WFOŚiGW
Na realizację powyższej inwestycji Krajowa Spółka Cukrowa pozyskała preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 1 648 870,00 PLN. KSC została zobowiązana do jej spłaty w ciągu 5 lat, a oprocentowanie pożyczki to 1,5 % w skali roku. Dodajmy, że wartość ogólna budowy famy fotowoltaicznej w Dobrzelinie to: 1 805 000,00 PLN. Krajowa Spółka Cukrowa ma też możliwość ubiegania się o umorzenie kwoty pożyczki do wysokości 15 % jej wartości.
Nawet jeden megawat
Powstająca farma fotowoltaiczna ma też możliwość rozbudowy do mocy 1 MW. Instalacja składać się będzie z 1792 sztuk paneli polikrystalicznych o mocy 290 W każdy. Panele zostaną zainstalowane na konstrukcjach wsporczych wbijanych w grunt. A w zależności od potrzeb, wyprodukowana energia będzie zużywana do zasilania cukrowni lub zostanie odprowadzona do sieci dystrybucyjnej. Instalacja zyska też ogrodzenie zabezpieczające i nadzór za pośrednictwem monitoringu kamer. Budowa farmy fotowoltaicznej w Oddziale KSC S.A. Cukrownia Dobrzelin ma znaczne ograniczyć emisję pyłu, SO2, NOx, CO i CO2 do atmosfery.
(agroprofil.pl)
(Przedsiębiorca Rolny)